1

Téma: Často kladené dotazy o Jailbreaku

Hoj,

tímto topicem bych chtěl pomoci hlavně začínajícím hráčům, kteří se prvně připojili na JB, popřípadě potom hráčům, kteří se jailu dlouhodobě vyhýbají, protože ho vidí jako složitý.

Tento topic obsahuje základní dotazy, které nám pokládají hráči, kteří na jailbreaku začínají. Otázky jsou rozděleny do čtyř oddílů, každý se týká trochu jiného aspektu JB.

V případě, že budete mít otázku, na kterou zde nenaleznete odpověď, popřípadě se vám některá z odpovědí nebude zdát úplná, napište do topicu Otázky a odpovědi, tam je pole diskuse volné.

---

OBSAH

Jailbreak obecně
O čem je Jailbreak?
V čem je JB jiný než ostatní CS-módy?
Co potřebuji, abych mohl hrát na vašem JB?
Mám otázku, která zde není uvedená, kde se mám ptát?

SOE JAILBREAK
V čem je soe JB odlišný od ostatních JB serverů?
Má JB nějaká speciální pravidla?
Je na soe JB nějaký bodový systém? Co si mohu koupit v obchodě?
Kolik je na soe JB adminů? Můžu se stát jedním z vás?
Co musím splňovat, abych se mohl stát JB adminem?
Kdo je jailhunter, jaké má pravomoci, můžu se stát jedním z nich?
Kde najdu současný JB maplist? Mohu ho pomoct změnit?
Mám nápad na vylepšení, kam ho mám poslat?

PRŮBĚH HRY
Jaké jsou úkoly CT a T?
Kdo je simon?
Proč jsem dostal kill? Co musím udělat, abych mohl kill dostat?
Co je freekill? Co mám dělat, když si myslím, že jsem FK dostal?
Co znamená, že má jeden nebo více hráčů volný den?
Co je herní mód? Kde o nich mohu najít informace?
Co je CTZóna? Jak je vyznačená?
Co je CT-tlačítko?
Co je poslední přání?
Je štít vnímán jako zbraň?

MINIHRY
Jak se hraje hra na simona?
Jak se hrají reakce?

---

EDITLOG

28. 8. 2013 - Založeno téma ve veřejné sekci.

Veritas vincit.

„Je mi lito, ze verite pomluvam, ktere o me rozhlasuji byvali admini.“ —Biosek, 2014

Thumbs up +1 Thumbs down

2

Re: Často kladené dotazy o Jailbreaku

Jailbreak obecně

O čem je Jailbreak?
Jailbreak (také JB, či jail)  je mód, při kterém se jako obvykle hráči dělí na dva týmy. CT zastávají roli dozorců ve věznici, kde T jsou vězni. Jeden z CT se na začátku kola stane simonem, který může rozdávat příkazy vězňům. Tým dozorců pak má za úkol ochránit věznici před vzpourou, kterou T mají vyvolat.

V čem je JB jiný než ostatní CS-módy?
JB daleko více klade důraz na komunikaci mezi hráči a kreativitu dozorců. Proto je jedním z oblíbeným módů, žádná dvě kola nejsou úplně stejná a je zde mnoho možností pro seberalizaci.
Díky komunikaci zde taky existuje poměrně pevná a rozsáhlá komunita hráčů, kteří zde spolu hrají velmi často a dobře se znají.

Co potřebuji, abych mohl hrát na vašem JB?
Pokud chcete hrát za T, potřebujete pouze výbavu ke klasickému CS. Důležitá jsou tu sluchátka, bez kterých neuslyšíte příkazy a moc si pravděpodobně nezahrajete.
Pokud ovšem chcete hrát za CT, je to už o něco složitější. Především potřebujete funkční mikrofon, do kterého musíte mluvit nahlas a zřetelně. Dále potřebujete dobře znát pravidla a zvyklosti na našem serveru, ty nejlépe poznáte tím, že pár dní budete hrát v týmu vězňů a budete poslouchat zkušenější CT.

Mám otázku, která zde není uvedená, kde se mám ptát?
K otázkám, které se týkají jailbreaku slouží tento topic, můžete ale klidně založit i jiný ve fóru Jailbreak.

Veritas vincit.

„Je mi lito, ze verite pomluvam, ktere o me rozhlasuji byvali admini.“ —Biosek, 2014

Thumbs up Thumbs down

3

SOE JAILBREAK

V čem je soe JB odlišný od ostatních JB serverů?
Zatímco většina ostatních JB serverů v ČR staví na několika základních mapách a základní verzi JB pluginu, soe JB je svými pluginy a mapami serverem na úplně jiné úrovni. Poskytuje mnoho šikovných pomůcek pro simony, spoustu unikátních předmětů v obchodě a velké množství herních módů, které stále přidáváme.
Server je stále vyvíjen, proto se nebojte, navrhněte další změnu a pomozte serveru k dalšímu vývoji.

Má JB nějaká speciální pravidla?
Ano, JB má poměrně rozsáhlou soustavu pravidel, která zajišťují hladký průběh hry. Spousta z nich pramení z hlavní hodnoty soe - smyslu pro fairplay. V zájmu férové hry tedy na soe najdete mnoho pravidel, která na jiných portálech nenajdete. I v tomto ohledu je tedy náš server jedinečný.

Je na soe JB nějaký bodový systém? Co si mohu koupit v obchodě?
Ano, na našem JB dostáváte za určité akce JBBody, což je virtuální měna sloužící k nakupování v obchodě. Pomocí příkazu /shop si každý vězeň může vybrat z různých předmětů, které může koupit. Od různých druhů pomůcek pro boxování, přes drogy, které vám přidají rychlost a HP, po zbraně, díky kterým můžete okamžitě ukončit trápení dozorců.
Kromě JBBodů dostáváte i peníze, které je možné vyhazovat a dávat je tak jiným hráčům. Peníze je možné proměnit za body pomocí příkazu /smenarna.

Kolik je na soe JB adminů? Můžu se stát jedním z vás?
Počet JB adminů se většinou pohybuje okolo osmi až deseti, což je optimální počet k uhlídání serveru. JB adminy si většinou vybíráme sami, jen výjimečně se stává, že bychom přijali člověka, se kterým jsme se na podání žádosti předem nedomluvili. JB admin, stejně jako klasický admin, musí mít nahráno velké množství času na serveru, aby věděl, jak rozhodnout v daném případě. Protože JB je hodně o volnosti rozhodování, JB admin musí vědět, co je vhodné a co už není. Proto vybíráme adminy velice opatrně, aby nenapáchali víc škody, než užitku.

Co musím splňovat, abych se mohl stát JB adminem?
Především o vás musíme vědět a znát vás. Práva se tu nerozdávají na potkání, jak je tomu zvykem na jiných portálech, takže pokud o ně stojíte, musíte pravidelně hrát.
Další věc je komunikace, k té slouží v případě adminů ve většině případů TS3, občas steam. Proto musíte chodit na TS a mít originální hru.
Dalším bodem je schopnost simonování, tedy vaše kreativita, zvládání těžších situací, rozhodování v případě sporu atd. To všechno by měl admin zvládat na jedničku.

Kdo je jailhunter, jaké má pravomoci, můžu se stát jedním z nich?
Jailhunter (dále JH) je hráč, který má oproti ostatním několik pravomocí navíc. Především má právo dát hráči CTBan do konce mapy a poté je jeho povinností nám takového hráče nahlásit i s charakterem prohřešku.
Jailhunterem se samozřejmě stát můžete, ale nemůžete si o něj požádat. Zatímco při žádosti o admina si musíte podat žádost, u JH to tak nefunguje, JH vybírají admini sami na základě svých objektivních a subjektivních názorů. Více informací o JH.

Kde najdu současný JB maplist? Mohu ho pomoct změnit?
Všechny současné mapy jsou vypsány zde. Pokud chcete navrhnout nějakou novou mapu, napište do stejného nebo samostatného topicu její jméno, link na download a pár důvodů, proč mapu přidat. Hlavní hlediska posuzování jsou zde.

Mám nápad na vylepšení, kam ho mám poslat?
Každý dobrý nápad zde má dveře otevřené, pokud nějaký máte, napište nám ho do fóra Jailbreak do samostatného topicu a my už ho s vámi prodiskutujeme. Děkujeme!

Veritas vincit.

Thumbs up Thumbs down

4

PRŮBĚH HRY

Jaké jsou úkoly CT a T?
CT zastávají roli dozorců, T vězňů. To znamená, že T mají velmi omezenou možnost pohybu a akcí, ty se většinou řídí podle vůle dozorců. Na začátku každého kola se vybere hlavní dozorce, tzv. simon a ten poté rozdává celé věznici příkazy.
Zatímco CT mají věznici ochránit před vzpourou a postupně vyřadit všechny vězně až na posledního, T mají za úkol jakýmkoli způsobem zabít všechny CT a ovládnout pak věznici.

Kdo je simon?
Simon je dozorce, jehož úkolem je řízení celé věznice pomocí příkazů do mikrofonu. Simonem se může stát jakýkoli dozorce pomocí příkazu /simon. Stejným příkazem se poté vyvolá simon menu, kde simon najde všechny důležité pomůcky k atrakcím a hrám.

Proč jsem dostal kill? Co musím udělat, abych mohl kill dostat?
Aby CT mohlo zabít vězně, musí vězeň splnit jednu z následujících podmínek:

1. Vězeň fyzicky napadne dozorce.

2. Vězeň sebere jakoukoli zbraň.

3. Vězeň neuposlechne přímý rozkaz simona.

4. Vězeň bez povolení vstoupí do CT zóny, či spustí CT tlačítko.

5. Vězeň přistoupí k dozorci na takovou vzdálenost, ze které je již schopen daného dozorce fyzicky napadnout.

6. Vězeň hodí granát.

7. Vězeň prohraje hru.

8. Vezeň se pokusí splnit nesplnitelný příkaz.

Pokud se nestala jedna z těchto stiuací a CT vás zabilo, dostali jste freekill.

Co je freekill? Co mám dělat, když si myslím, že jsem FK dostal?
Freekill je situace, při které dozorce zabije vězně bez důvodu. CT je povinen udělit hráči, který freekill dostal, volný den. Pokud proběhnou více než dva freekilly, mluvíme o multifreekillu, po kterém je třeba hráčům udělit volný den.
Pokud jste přesvědčeni, že jste dostali FK a nedostali jste za něj VD, upozorněte přítomného admina, nebo nějakému adminovi napište na steamu nebo fóru.

Co znamená, že má jeden nebo více hráčů volný den?
Volný den je speciální režim hry pro jednoho nebo více vězňů, při kterém daní vězni nemusí poslouchat rozkazy simona. Odpadají pro ně tedy body C, G a H v podmínkách pro zabití. Všechny ostatní podmínky ale stále platí. Individuální volný den se dává pouze za freekill v předešlém kole.
Pokud mají všichni hráči volný den, mluvíme o hromadném volném dnu. Ten je udělován, pokud minulé kolo proběhl MFK. HVD uděluje i server, konkrétně je to na začáku každé mapy a poté náhodně během mapy. Pravděpodobnost, že proběhne náhodné HVD jsou 2 %.

Co je herní mód? Kde o nich mohu najít informace?
Herní mód je speciální režim hry, který nějak mění postavení dozorců a vězňů. Mód může zapnout jednou za tři kola simon, popřípadě vyvolat hlasování o mód, do kterého může zanést až 4 druhy módů.
Možnost vyvolat herní mód má také steam hráč s posledním přáním.
Na serveru je nově omezen i počet módů stejného druhu za mapu. Nejčastěji tak lze učinit jednou nebo dvakrát.

Co je CTZóna? Jak je vyznačená?
CTZóna je místo na mapě, kam mají vězni zakázaný přístup. pokud do tohoto prostoru vstoupí, dozorce má oprávnění daného vězně zabít.
Pokud se nacházíte v CTZóně, objeví se vám na levé straně obrazovky modrá lebka a uprostřed obrazu mopdrý nápis “Nachazite se v CTZone.”

Co je CT-tlačítko?
CT tlačítko je jakýkoli button obsluhující nějakou část mapy. Za zmáčknutí CT tlačítka má dozorce právo vás zabít. Pokud stiskem tlačítka způsobíte smrt jiného hráče, jedná se o teamkill.

Co je poslední přání?
Poslední přání je odměna pro posledního přeživšího vězně. Vězeň dostane na výběr mezi volným dnem pro další kolo, několika druhy duelů, nebo módem pro další kolo.
Za vítězství v duelu vězeň dostane bonusové body.

Je štít vnímán jako zbraň?
Ano, štít je výrazné zvýhodnění, které se v mnohých situacích vyrovná držení slabší zbraně. Proto je u nás brán jako zbraň.

Veritas vincit.

Thumbs up Thumbs down

5

MINIHRY

Jak se hraje hra na simona?
Hra na simona je známá i mimo jailbreak, spočívá v tom, že CT rozdává rozkazy, které T musí plnit pouze v případě, že před příkazem je věta “Simon říká…”. Tedy v praxi: dozorce řekne “Zahrajeme si na simona. Simon říká skočte.” V tomto případě musíte skočit. Pokud ovšem řekne pouze “Skočte.”, skočit nesmíte a pokud to uděláte, má simon právo vás zabít.
Takto to funguje se všemi platnými příkazy.

Jak se hrají reakce?
Jak už název napovídá, úkolem v této hře je co nejrychleji reagovat. Aspoň někdy.
Rozlišujeme 3 hlavní druhy reakcí: první, poslední a první s výhodou.
Při první reakci na skok umírá hráč, který jako první skočí.
Při poslední reakci na skok umírá hráč, který skočí jako poslední.
Při první reakci s výhodou na skok má hráč, který skočí jako první, výhodu v následující hře.
Akcí pro reakce je velké množství, k nejčastěji hraným patří běžné úkony v CS - skok, čup (+duck), begrip (krátký čup, při kterém hráč o něco povyskočí), spray nebo box.
K dalším častým akcím patří psaní do chatu určitého slova nebo slovního spojení.
Reakce nesmí zabrat většinu kola, měly by sloužit pouze k vyřazení hráčů tak, aby se dali kupříkladu rozdělit do týmů.

Veritas vincit.

Thumbs up +2 Thumbs down